Chivas alebo Glenfidich?

Jednu škótsku! Ale akú? Opýta sa obsluha. A práve tu vzniká problém pri výbere whisky. Častokrát sa stáva, že zákazník netuší, že existujú rôzne stupne kvality vo výrobe aj v surovinách, ktoré sa pri whisky používajú. Problémom je aj vedieť sa zorientovať v toľkých možnostiach chutí a vôní. Pre Vás je podstatné vedieť či máte chuť na jemnejšiu, ovocnejšiu, výraznejšiu, sladšiu, korenistejšiu, dymovú alebo nedymovú whisky. V prvom rade je veľmi dôležité uvedomiť si, pri akej príležitosti idete whisky piť. Pokiaľ sa stretne väčšia partia ľudí a Vašou prioritou je predovšetkým ísť sa von niekam zabaviť, a nemáte chuť pri jednom poháriku tráviť pol večera, pre Vás je určená kategória komerčnej Blended, čiže viac druhovej miešanej whisky, ktorá je upravovaná a častokrát vydávaná každoročne v tej istej farbe, chuti a vôni. Ide o kombináciu whisky z rôznych páleníc, a to tak sladovej, ako i obilnej. Cieľom miešania je vyrobiť whisky hlavne komplexnej chuti. Jednotlivé whisky pre miešanie musia byť vybrané tak, aby sa doplňovali a navzájom zvýrazňovali. Miešaná whisky je čo do objemu zďaleka najpredávanejšou škótskou na svete. Pri jej výrobe sa využívaji znalosti a schopnosti človeka "Master Blender", ktorý vďaka svojím veľmi dobre vyvinutím zmyslovým orgánom, najmä teda čuchu a chuti, dokáže každoročne namiešať a upraviť whisky do tej istej podoby. Ide o whisky, ktoré patria do skupiny komerčných, sú vyrábané vo veľkom a fľašujú sa na viac ako desaťtisíce. Toto je whisky určená skôr na rýchlejšie pitie a na jej chuť, farbu a vôňu vplýva aj úprava, ktorá bola pri výrobe použitá.

Pre znalcov a fajnšmekrov je určená whisky kategórie Single malt. Ide o jednodruhovú whisky vyrobenú zo 100 % sladového jačmňa, ktorý je považovaný za najkvalitnejšiu ingredienciu na výrobu whisky, pretože obsahuje množstvo minerálnych olejov, ktoré sú nositeľmi výrazných chutí. Vďaka tomu sa vyslovene dokáže táto whisky počas pitia meniť, a prvý dúšok vie byť úplne iný ako ten posledný. Toto je presne ten typ whisky, ktorý sa oplatí vychutnávať a každý jeden pohárik Vám prinesie novú chuť, vôňu, skúsenosť a zážitok. Aj v tomto prípade máme kategóriu komerčných a nekomerčných single maltiek. Tie komerčné sú takisto upravované a na úpravu a doladenie chutí a farby používajú pálenice najčastejšie prírodný karamel. Nekomerčné single malt whisky patria do skupiny najkvalitnejších. Etiketa whisky je jej rodným listom a dokáže Vám veľmi pomôcť pri výbere. Ak sa na etikete nachádzajú slová unchill filtered a natural colour znamená to, že farba, chuť a vôňa tejto whisky pochádza z použitého sudu, a ide o neupravovanú single malt whisky. Škóti na dozrievanie whisky môžu použiť akýkoľvek dubový sud, v ktorom predtým dozrieval iný druh alkoholu, a vďaka tomu ich whisky môže nachytať charakteristické vlastnosti tých predošlých. Preto máme whisky korenisté (sherry sud), sladké (sud po portskom, po rume) alebo jemné, ovocné (americký dub, bourbon) atď. Kedže na výslednú podobu whisky vplýva veľa faktorov, samotná voda, jačmeň, sud, klimatické podmienky, neexistuje, že by pri neupravovanej whisky dokázali urobiť opäť úplnú kópiu. A preto tieto nekomerčné single malt whisky nesú na tejto etikete slovíčko limited edition a ide o najkvalitnejšiu kategóriu. Každá jedna edícia dokáže byť výnimočná a každý jeden pohárik Vás dokáže prekvapiť. Ak ste začiatočníkom v ochutnávaní whisky alebo skôr inklinujete k jemnejším a menej výrazných chutiam je vhodné si vybrať whisky, ktoré sú označované ako nedymové. Najčastejšie sú single malty, ktoré pochadzajú z oblasti Speyside, Highland alebo Lowland. A však pozor! Ak by ste objavili na etikete slovíčko peat (rašelina) alebo smoke (dym), pôjde určite o whisky, ktoré sú dymové, rašelinové. Na 99% platí, že ak sa na etikete nachádza označenie regiónu Islay pôjde práve o dymovú whisky. Jedna jediná pálenica a to konkrétne Bruichladich, na tomto regióne svoju whisky nadymuje aj nenadymuje.

A teda vrátime sa na začiatok Chivas alebo Glenfidich? Ak Vás tento článok zaujal, navštívte nás priamo vo Whisky bare 44 a dovoľte nám preniesť Vás do tohto zaujímavého sveta whisky.