Predstavte si škótsku vysočinu okolo roku 500.
Divokú, krásnu krajinu, zvlnené kopce plné vresu, pokryté rašelinou, potoky a riečky s krištálovo čistou vodou, všade zrejúci zlatý jačmeň vlniaci sa v letnom vánku.


Octomore 6.3

Dnes konečne dlho očakávaný tasting Bruichladich Octomore 06.3. Ide o edíciu single malt whisky, ktorá je nadymená na neuveriteľných 258 PPM a má až 64 percent alkoholu. Ide o najdymovejšiu whisky na svete.


Päť dôvodov, prečo by dievčatá mali piť škótsku sladovú

Hudobníčka Heather Greene, ambasádorka Glenfiddichu za Oceánom, usporadúva vo svojom sídle v newyorkskom Brooklyne pravidelné whiskové večery pre dámy. A tu je päť dôvodov...


Prvá veľká pálenica otvorená v Škótsku po 30 rokoch
Škótske pálenice nestíhajú uspokojovať rastúci dopyt po whisky na celom svete. Globálny "smäd po whisky" dosiahol zatiaľ najvyšiu hranicu v roku 2008 kedy export whisky tvoril 2,8 bilióna libier.


Kráľovná Hebríd.
Pod týmto poetickým menom je tiež známy ostrov Islay (vyslovuj eje-la), jedno z centier pálenia škótskej sladovej whisky. Názvy Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Kilchoman, Lagavulin, Laphroaig či Port Ellen.


Kilchoman je jedna z najmenších a najzápadnejších páleníc v Škótsku, situovaná na západnej strane ostrova Islay, známeho predovšetkým dymovou a rašelinovou whisky. Pálenica začala svoju produkciu v roku 2005 a je prvou pálenicou postavenou po 124 rokoch na...


Jednu škótsku! Ale akú? Opýta sa obsluha. A práve tu vzniká problém pri výbere whisky. Častokrát sa stáva, že zákazník netuší, že existujú rôzne stupne kvality vo výrobe aj v surovinách, ktoré sa pri whisky používajú. Problémom je aj vedieť sa zorientovať.